Badanie ultrasonograficzne USG piersi zalecane jest dla kobiet w każdym wieku. Od 20 do 30 roku życia powinno być wykonywane raz na 2 lata u każdej kobiety. Po 30. roku życia – 1 raz w roku. USG piersi jest lepsze niż metody z pomocą promieni rentgenowskich, ponieważ u młodych kobiet piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, która pozwala na precyzyjne zadziałanie ultradźwięków.


Bezwzględne wskazania do wykonania USG piersi obejmują wszelkie zmiany wykryte przez kobietę w badaniu samokontrolnym piersi, a więc gdy pojawia się wyczuwalny guzek w piersi lub guz sutka czy też wyciek z brodawki sutkowej lub gdy pojawi się ból piersi niewiadomego pochodzenia.

To badanie diagnostyczne zlecane jest także po operacji usunięcia gruczołu piersiowego (mastektomia), jak również, gdy w badaniu fizykalnym wykrywane jest powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Niekiedy badanie USG  stanowi uzupełnienie mammografii piersi. Pomocne jest w diagnozowaniu raka piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem poprzedzającym biopsję piersi oraz stanowi metodę obrazowania gruczołu piersiowego podczas tego zabiegu. Powinno być także wykonane u kobiet należących do grupy ryzyka raka piersi, a więc tych, u których wykryto mutacje genów BRCA1 i BRCA2.

© Diagnostyka USG Warszawa Bielany Żoliborz Bemowo Białołęka